Dobré zateplenie bytu či domu je dôležité, no ešte dôležitejšie je naše zdravie. Práca so sklenou vatou obnáša určité riziká, preto si vyžaduje odbornosť, opatrnosť a použitie správnych ochranných prostriedkov.
Dnes už sa karcinogénny azbest pri izolácii našťastie nepoužíva, no aj na pohľad neškodná sklená vata môže byť pri nesprávnej manipulácii zdraviu škodlivá. Každý, kto sa s týmto materiálom už niekedy stretol, zrejme vie, o čom hovoríme.
Drobné čiastočky vaty dokážu pri styku s pokožkou alebo očami veľmi rýchlo spôsobiť podráždenie. Ich vdýchnutie je zvlášť nebezpečné, lebo okrem krátkodobého podráždenia môže privodiť dlhodobé dôsledky a poškodiť horné dýchacie cesty či dokonca pľúca.
Jednoducho povedané, ak sa pri manipulácii s vlnou nechránime, jej drobné úlomky nás budú na koži či v očiach pichať a škriabať ešte celé dni a len tak ľahko sa ich nezbavíme. Aké ochranné prostriedky je teda najlepšie použiť?
Oči
Zrak je ten najcennejší zmysel, ktorý máme, preto ho treba dôkladne chrániť. Siahnite preto po uzavretých ochranných okuliaroch s penovým či gumovým tesnením, ktoré zabránia preniknutiu akýchkoľvek pevných častíc. Odporúčame napríklad okuliare COBRA, IS CRYSTALLUX alebo 3M2802.
Nos a ústa
Stačí, aby sa malé množstvo sklenej vaty dostalo do vzduchu, ktorý vdýchnete, a máte postarané o problém. Nezabudnite preto na kvalitnú ochranu nosa a úst. Na výber máte niekoľko možností. Neodporúčame veľmi látkové rúška, ktoré dnes používame na ochranu pred COVID19, pretože sa do nich sklené vlákna ľahko zapichnú.
Siahnite radšej po polomaske 3M 7502 alebo celotvárovej maske, napr. 3M 6900 či 3M 6800. Takéto masky vás ochránia pred pevnými časticami, ale aj plynmi či výparmi. Majú výmenné filtre a využijete ich aj pri iných stavebných či technických činnostiach. Navyše, celotvárovou maskou naraz vyriešite aj ochranu vášho zraku.
Pokožka
Slovo “vata” síce môže znieť jemne, no sklená vata k vašej koži rozhodne jemná nebude. Jej ostré úlomky vás obdaria len škriabaním, pichaním a podráždením a ak nepoužijete ochranné rukavice, môžete to neskôr ľutovať. Aké rukavice teda zvoliť?
Jednoducho také, do ktorých sa kúsky vaty nemôžu zapichnúť alebo cez ne preniknúť. Namiesto textilných siahnite po celomáčaných či pogumovaných, ako sú napr. TETRAX FH, prípadne celokožených rukaviciach, ako napr. VACHER. Okrem rukavíc je vhodné použiť aj ochranné oblečenie, ideálne celotelový oblek, prípadne rôzne typy návlekov.
Veríme, že so správnou ochranou vám sklená vata neprinesie žiadne zdravotné problémy, ale len úžitok v podobe skvelých tepelno a zvukovo izolačných vlastností.