Určite ste to už zažili. Jeden pľuzgier dokáže znepríjemniť život viac ako zlomenina. Dobre, to trochu preháňame, no aj takéto malé zranenie dokáže ľahko pokaziť celý deň.
O to viac, ak po ruke práve nemáte leukoplast. Poradíme vám však, ako sa otlakom vyhnúť oblúkom! Otlaky nechodia po horách, ale po ľuďoch. Preto sa z času na čas postretnú nielen turistov, ale aj bežných zamestnancov. Medzi najviac postihnuté druhy patria napríklad: sekretárka kancelárska, čašník stolový, skladník obyčajný alebo poštárka listová. Predispozíciou k výskytu pľuzgierov je najmä dlhé státie, časté chodenie či tesná obuv. Ak sa však budete riadiť našimi radami, môžete sa nepríjemnostiam spojeným s otlakmi vyvarovať.
Zvoľte správnu obuv
Pravidlo číslo jedna znie: Dobré topánky sú viac ako polovica úspechu. Veď si spomeňte na situácie, pri ktorých sa vám otlak vytvoril. Zrejme ste mali na nohách tesnú, nepohodlnú a nepriedušnú obuv, ktorá má na míle ďaleko od ortopedickej alebo pracovnej obuvi. Špeciálnou kategóriou sú lodičky na podpätku, v ktorých nohy trpia, nech sú akokoľvek kvalitné.
Nabudúce radšej siahnite po topánkach vhodných na váš typ práce, ktoré sú špeciálne navrhnuté na celodenné nosenie. Kvalitná pracovná obuv má zvyčajne pevnú podošvu, ktorá dokáže tlmiť otrasy, mäkkú výstelku, ktorá chráni vašu nohu, a priedušný materiál, vďaka ktorému vaša noha dýcha. Ortopedická obuv zas poskytuje benefity prírodných materiálov a špeciálneho tvarovania, ktoré sa prispôsobí vašej nohe a poskytne vám maximálne pohodlie. Z našej širokej ponuky si určite vyberiete.
Nepodceňujte výber veľkosti
Ak nechcete riskovať otlaky, vždy si nové topánky najprv vyskúšajte. Nie je totiž nič horšie ako zle padnúca obuv, ktorá pri chôdzi škrie, tlačí, alebo naopak “plantá” a vyzúva sa. Nehovoriac o tom, že tým riskujete aj svoje zdravie a bezpečnosť. Momentálna situácia síce skúšanie v obchodoch neumožňuje, no aj v e-shope máte možnosť objednať si viac čísel a vybrať si pre seba to správne.
Ak ako zamestnávateľ kupujete pracovné topánky pre vašich zamestnancov, dôkladne si preverte čísla ich topánok. Fasovanie náhodných párov povaľujúcich sa v sklade je síce ľahké a výhodné, no nijak to morálke vašich zamestnancov nepridá. Aj taká maličkosť ako zlá veľkosť obuvi totiž dokáže znížiť pracovné nasadenie či spokojnosť ľudí. Nezabúdajte, že v nich trávia väčšinu pracovného dňa. Neulakomte sa ani na príliš lacnú a nekvalitnú obuv.
Majte nohy v suchu
Každý skúsenejší turista vie, že mokré nohy sú cestou do pekla. Práve vlhká pokožka vašich chodidiel je totiž mäkšia a tým náchylnejšia na vznik odrenín a otlakov. Nehovoriac o ďalších možných zdravotných komplikáciách, akými sú zapareniny či mykóza. Ak preto patríte medzi jedincov, ktorý sa viac potia, dbajte na pravidelnú výmenu ponožiek a majte pre istotu vždy rezervný pár. Pri výbere ponožiek voľte modely určené na celodenné nosenie z funkčných materiálov zabezpečujúcich transport potu, prípadne zvoľte prírodné materiály alebo tie s antibakteriálnou úpravou.
Ak pracujete v mokrom prostredí, noste topánky s vodeodolnou úpravou, ako sú napríklad gumáky. Aj vy dbajte na pravidelné kontrolu, vetranie a výmenu vašich ponožiek a z času na čas sa vyzujte a nechajte nohy vydýchať. Ak však nepracujete vo vlhkom prostredí, meníte si ponožky a napriek tomu bojujete s vlhkosťou, hľadajte problém v nepriedušnej obuvi. Tá totiž nedokáže odvádzať pot, preto sa v nej vaše nohy doslova paria.
Skúste triky starej matere
Otlaky často vznikajú pri novej obuvi, ktorá sa ešte dostatočne neprispôsobila chodidlám. Môžete tomu dať čas a vytrpieť si prvé dni vo vašich nových topánkach alebo tomu môžete pomôcť a celý proces urýchliť. Existujú rôzne tipy ako na to. Jedným z nich je obuť si hrubšie ponožky ako zvyčajne a istý čas v topánkach pobudnúť. V prípade kožených topánok môžete topánky mierne nahriať pomocou fénu, čím pomôžete materiálu povoliť. Neodporúčame však skúšať podobné triky s nahrievaním s topánkami zo syntetických materiálov. Mohli by ste tak ľahko zničiť.
Oblepte sa od prstov až po päty
Keď už začínajúci pľuzgier predsa len cítite, nečakajte, kým sa rozvinie do plnej podoby. Okamžite siahnite po náplasti alebo ešte lepšie liečivej náplasti typu Compeed. Váš otlak sa tak pravdepodobne nezväčší a zabránite najhoršiemu. S troškou nepohodlia zvládnete zvyšok dňa s úsmevom na tvári.
Náplaste však môžu pomôcť otlakom aj predchádzať. Ak poznáte svoju (doslova) Achillovu pätu a viete, na ktorých miestach sa vám najčastejšie robia odreniny, oblepte si ich už vopred náplasťou. Mnohí turisti či maratónci používajú špeciálne pásky alebo papierovú lepiacu pásku, ktorou si kompletne oblepia namáhané časti nôh pred túrou či pretekom a vyhnú sa tak neskorším bolestivým problémom. Dokonca existuje štúdia, ktorá tento účinok potvrdila.
Veríme, že s pomocou našich tipov sa vám budú otlaky vyhýbať veľkým oblúkom a vy si budete môcť bezstarostne vykračovať každým vaším