SLOVNÍK POJMOV, alebo súhrn výrazov ktorých význam, alebo interpelácia nemusí byť jasná, alebo zrozumiteľná. Aby pri kúpe nášho tovaru sme Vám čo najviac pomohli a poradili, dávame Vám k dispozícii informácie o produktoch, ich prevedeniach, materiáloch, či legislatívnych požiadavkách, a mnoho iného. Tieto údaje sú prospešné pre Vaše rozhodovanie sa pri kúpe tovaru.
Aby ste v maximálnej miere porozumeli všetkým výrazom ktoré sú samozrejme dôležité pre Vaše správne rozhodnutie, dávame Vám k dispozícii množstvo pojmov.
V prípade ak akejkoľvek informácie, názvu, odbornému výrazu o produkte, materiále, komponente nerozumiete a nenájdete ho v našom slovníku pojmov, dajte nám vedieť na:
Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. a my Vám aj s týmto poradíme a odpovieme.

 Ďakujeme.

            Tím spol. PROTECT-SK.COM

2v1 bunda
 
produkt / bunda má dve rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia časti produktu. príklad: bunda môže mať odopínateľné rukávy a tak môže vzniknúť vesta. alebo má odopínateľné zateplenie a môže tak byť v prevedení prechodná bunda
2v1 nohavice
 
produkt / nohavice majú dve rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia jednej časti produktu od druhej. príklad: nohavice môžu mať pomocou zipsu odopínateľnú spodnú časť /pod kolenom/ a tak môže vzniknúť nové využitie. napr. 3/4 nohavice.
3v1
 
produkt / bunda má tri rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia časti produktu od druhej. príklad: bunda môže mať odopínateľné rukávy a tak môže vzniknúť vesta, ktorá sa dá samostatne používať. A zároveň má odopínateľné zateplenie a môže tak byť v prevedení prechodná bunda ako aj zimná bunda.
4v1 bunda
 
produkt / bunda má štyri rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia časti produktu. príklad: bunda môže mať odopínateľné rukávy a tak môže vzniknúť vesta. alebo má odopínateľné zateplenie a môže tak byť v prevedení prechodná bunda, alebo zimná zateplená bunda
absorpcia energie v päte
 
je vlastnosť produktu ktorá zabezpečuje v súlade s EU legislatívou zvýšený komfort užívateľa pri nosení danej pracovnej / bezpečnostnej obuvi. Zabezpečí až 20% odľahčenie tlaku medzi nohou užívateľa a podlahou
Acetát
 
Vlákno získané reakciou umelých živíc na celulózu. Vyznačuje sa nízkou hmotnosťou, vynikajúcimi optickými vlastnosťami, odolnosťou voči teplu, dobrou odolnosťou proti väčšine chemických prípravkov. Má však aj nevýhodu, a to slabú odolnosť proti oderu a poškrabaniu, riziko vzplanutia v blízkostí tepelného zdroja s teplotou viac ako 100°C.
ADFLO
 
Filtračná jednotka s pohonom vzduchu pre použitie na ochranu dýchacích ciest pri zváraní. Nepretržitý prívod filtrovaného vzduchu zároveň zaisťuje odvod tepla a potu vznikajúceho pri zváraní.
AEROSÓL
 
Heterogénna zmes malých pevných (dym) alebo kvapalných častíc (hmla) v plyne. Rozptýlené častice majú veľkosť od 10nm do 100nm, čo zodpovedá zhlukom niektorých molekúl až časticiam tak hmotným, že už nemôžu ľahko poletovať v atmosfére. Aeresóly môžu vzniknúť napr. pri: - Striekaní (farieb, lakov...) - Povlakovaní. - Miešacích a čistiacich prácach.
AKRYL
 
Syntetické vlákno, ktoré často imituje vlnu. Vyniká vysokou elasticitou (takže sa nekrčí), je veľmi ľahké, jeho tepelno-izolačné vlastnosti sa približujú vlne, vyniká rovnako vysokou odolnosťou proti oteru a pevnosťou v ťahu. Je termoplastický, má veľkú absorpčnú schopnosť a veľmi rýchlo schne.
AKTÍVNE UHLIE
 
Uhlie spracované pyrolýzou tak, aby došlo ku zvýšenie jeho absorpčných schopností. Východiskovým materiálom sú často kokosové orechy, ale môže im byť aj drevo, kosti alebo uhlie iného pôvodu. Zrnko aktívneho uhlia má štruktúru pórov a kanálikov, ktoré veľkosťou pripomínajú štruktúru molekúl. Aktívne uhlie má veľký vnútorný povrch (400-1500m²/g) a môže absorbovať široké spektrum látok (aj Toxických).
antistatická obuv
 
Antistatická obuv je obuv s vlastnosťou ktorá zmenšuje a odvádza elektrostatický náboj tak, aby sa vylúčilo nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom, zapálenie iskrou horľavých látok a pár.Nebezpečenstvo však nie je úplne vylúčené, pretože antistatická obuv vytvára odpor iba medzi chodidlom a podlahou. Skúsenosti ukázali, že elektrický odpor má byť menší ako 100kOhm.
ANTISTATIKA
 
Vlastnosť výrobku, ktorá bráni alebo obmedzuje tvorbu elektrostatickej elektriny.
ARAMID
 
Finálna úprava niektorých látok alebo vlákien, ktorá má danému materiálu zaistiť požadované vlastnosti, napr. ohňovzdorné, antistatické, dobré úžitkové a pod.
AURA™
 
Časticový respirátor s inovatívnou filtračnou technológiou.
BAVLNA
 
Mäkké prírodné textilné vlákno skladajúce sa z takmer čistej celulózy (94%). Odevy vyrobené z bavlneného vlákna sú pohodlné, ľahko udržiavateľné, vysoko sajúce a trvanlivé, majú dobrú pevnosť v ťahu (245-373mN/tex) a v odere.
bezpečnostná špica
 
je bezpečnostný prvok ktorý obsahuje daná bezpečnostná obuv. V súlade s platnou EU legislatívou zabezpečuje ochranu užívateľa pred pádom telesa na dané miesto obuvi s energiou 200Jouleou. to jest teleso o hmotnosti 20kg z výšky 1metra
BEZPEĆNOSTNÉ LANO
 
Lano, ktoré sa pripína na bezpečnostný postroj, aby sa osoba, ktorá sa pohybuje vo výškach mohla pohybovať v horizontálnej rovine. Môže to byť syntetické lano, popruh, oceľové lano alebo koľajnica.
Bezpečnostný postroj proti pádu z výšky
 
Bezpečnostný mechanizmus na ochranu tela, ktorý slúži na zastavenie pádu. Postroj je súčasťou systému ochrany proti pádu z výšky. Vďaka svojej koncepcii je predurčený na zachytenie človeka pri páde a po páde v uhle 50° proti zvislej polohe.
Brúsená koža
 
Jemná rubová koža, ktorá vznikla brúsením, aby sa dosiahla vlasová štruktúra.
BUNDA
 
krátky odev s rukávmi, ktorý sa zapína vpredu a kryje hornú časť tela až po pás alebo po boky.
celoročná
 
produkt je k dispozícii štandardne bez obmedzenia ročného obdobia. A to z dôdodu možného použitia celoročne
Celotvárová maska
 
prostriedok na ochranu dýchacích orgánov, ktorý zakrýva oči, nos, ústa a prípadne aj bradu.
Chránič sluchu
 
prvok proti hluku, ktorý znižuje hlučnosť, je súčasťou rôznych chráničov (oblúk s penou).
coolway
 
Coolway je názov úpravy textílie, najčastejšie funkčného, alebo inými slovami termo prádla s chladivým /nie však mokrým/ efektom pre užívateľa.
CORDURA®
 
Registrovaný názov pre Nylon 66. Jedna z najpevnejších látok, extrémne odolná proti oderu a prepichnutiu. Vlákna sú potiahnuté polyuretánom a ošetrené na maximálnu vodeodpudivosť. Tento materiál je vhodný na výrobu odevov a vybavenia, napr. pre poľovníkov, zimné pracovné odevy, cyklistickú obuv a pod.
Dvojhustotná (podošva)
 
zdvojená hustota znamená, že podrážku tvoria dve vrstvy. Spodná časť, ktorá prichádza do kontaktu s podlahou, je pevnejšia , zatiaľ čo vrchná časť je mäkšia a tlmí nárazy.
ELASTAN
 
Rozťažiteľná priadza vyrobená zo syntetických elastomérových vlákien. Elastan sa vždy zmiešava s ďalšími vláknami tak, aby tkanina získala požadované vlastnosti: ohybnosť, pružnosť a nekrčivosť.
Elastický pásik
 
Pružný diel jednorazovej polomasky (na nos), ktorý sa nachádza na jej hornej časti a slúži na nastavenie tvárovej časti masky tak, aby dobre priľnula na tvár jej používateľa.
EN 1073-1
EN 1073-1
Ochranné odevy proti rádioaktívnej kontaminácii. Časť 1: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranné odevy s nútenou ventiláciou
EN 1073-2
EN 1073-2
Ochranné odevy proti rádioaktívnej kontaminácii. Časť 2: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranné odevy bez nútenej ventilácie
EN 1082-1
EN 1082-1
Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi. Časť 1
EN 1082-2
EN 1082-2
Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi. Časť 2
EN 1146
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne únikové dýchacie prístroje na stlačený vzduch s otvoreným okruhom s kuklou.
EN 1149-1
EN 1149-1
Ochranné odevy. Elektrostatické vlastnosti. Časť 1: Skúšobná metóda na meranie povrchového odporu
EN 1149-5
EN 1149-5
Ochranné odevy. Elektrostatické vlastnosti. Časť 5: Požiadavky na účinnosť materiálu a konštrukciu
EN 1150
 
Ochranné odevy. Odevy s vysokou viditeľnosťou na neprofesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky
EN 12477
 
Ochranné rukavice pre zváračov
EN 12941
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné prostriedky s pomocnouventiláciou pripojenou k prilbe alebo ku kukle
EN 12942
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné zariadenie s pomocným motorovým pohonom
EN 13034
EN 13034
Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy chrániace pred chemikáliami, poskytujúce obmedzenú ochranu
EN 13356
 
Výstražné doplnky na neprofesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky
EN 136
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Tvárové masky. Požiadavky, skúšanie, označovanie
EN 13832-1
EN 13832-1
Ochranná obuv proti chemikáliám. Časť 1: Terminológia a skúšobné metódy
EN 13832-2
EN 13832-2
Ochranná obuv proti chemikáliám. Časť 2: Požiadavky na ochrannú obuv proti chemikáliám v laboratórnych podmienkach
EN 13832-3
EN 13832-3
Ochranná obuv proti chemikáliám. Časť 3: Požiadavky na vysokoochrannú obuv proti chemikáliám v laboratórnych podmienkach
EN 13921
 
Osobné ochranné prostriedky. Ergonomické princípy
EN 140
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Polmasky a štvrťmasky. Požiadavky, skúšanie, označovanie
EN 14052
 
Vysokoúčinné prilby používané v priemysle
EN 14058
EN 14058
Ochranné odevy. Odevy na ochranu proti chladným prostrediam
EN 14126
 
Ochranné odevy. Požiadavky a skúšobné metódy na ochranný odev proti nositeľom nákazy
EN 143
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtre proti časticiam. Požiadavky, skúšanie, označovanie
EN 14328
 
Ochranné odevy. Rukavice a chrániče rúk na ochranu pred porezaním mechanickými nožmi. Požiadavky a skúšobné metódy
EN 14387
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Protiplynové a kombinované filtre. Požiadavky, skúšanie a označovanie
EN 14404
 
Osobné ochranné prostriedky. Chrániče kolien pri práci v kľačiacej polohe
EN 14605-A
EN 14605-A
Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy s kvapalinotesnými alebo sprejotesnými spojmi
EN 14605-B
EN 14605-B
Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy s kvapalinotesnými alebo sprejotesnými spojmi
EN 149
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné polmasky na ochranu pred časticami. Požiadavky, skúšanie a označovanie
EN 166
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Základné ustanovenia
EN 169
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre na zváranie a podobné technikyPožiadavky na transmitanciu a odporúčané použitie
EN 170
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre proti ultrafialovému žiareniu.Požiadavky na činiteľ prestupu a odporúčané použitie
EN 171
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre proti infračervenému žiareniu.Požiadavky na činiteľa prestupu a odporúčané použitie
EN 172
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Protislnečné filtre na používanie v priemysle
EN 1731
 
Prostriedky na ochranu očí a tváre pred mechanickými nebezpečenstvami a/alebo žiarom z pletiva na priemyselné a nepriemyselné používanie
EN 175
 
Osobné ochranné prostriedky. Ochrana očí a tváre pri zváraní a príbuzných činnostiach
EN 1827
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Polmasky bez vdychovacích ventilov a s vymeniteľnými filtrami
EN 1836
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Slnečné okuliare a slnečné filtre na všeobecné používanie a filtre na priame pozorovanie slnka
EN 340
 
Ochranné odevy. Všeobecné požiadavky
EN 342
EN 342
Ochranné odevy. Odevné komplety a jednotlivé odevy na ochranu proti chladu
EN 343
EN 343
Ochranné odevy. Ochrana proti dažďu
EN 352-1
 
Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 1: Slúchadlové chrániče sluchu
EN 352-2
 
Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 2: Zátkové chrániče sluchu
EN 352-3
 
Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 3: Slúchadlové chrániče pripojené k ochranným prilbám používaným v priemysle
EN 352-4
 
Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 4: Mušľové chrániče s amplitúdovo závislým útlmom
EN 352-5
 
Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 5: Slúchadlové chrániče sluchu s aktívnym útlmom hluku
EN 352-6
 
Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 6: Slúchadlové chrániče sluchu s elektrickým dorozumievacím zariadením
EN 352-7
 
Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 7: Zátkové chrániče sluchu s hladinovo závislým útlmom
EN 352-8
 
Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 8: Slúchadlové chrániče sluchu so zábavným zvukovým zariadením
EN 353-2
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Časť 2: Záchytné zariadenia vedeného typu na pružnom kotviacom vedení
EN 354
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Záchytné laná
EN 355
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Tlmiče pádu
EN 358
 
Osobné ochranné prostriedky zabezpečujúce pracovnú polohu a zachytávajúce pád z výšky. Systémy na zabezpečenie pracovnej polohy
EN 360
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Zaťahovacie záchytávače
EN 361
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Nosné popruhy
EN 362
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Karabíny
EN 363
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Systémy na zabránenie pádu
EN 365
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Všeobecné požiadavky
EN 374-1
EN 374-1
Ochranné rukavice proti chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 1: Terminológia a požadované vlastnosti
EN 374-2
EN 374-2
Ochranné rukavice proti chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 2: Stanovenie odolnosti proti penetrácii
EN 374-3
EN 374-3
Ochranné rukavice proti chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 3: Stanovenie odolnosti proti permeácii chemikálií
EN 379
 
Osobné prostriedky na ochranu očí. Automatické filtre na zváranie
EN 381-11
EN 381-11
Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 11: Požiadavky na chrániče hornej časti tela
EN 381-5
EN 381-5
Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 5: Požiadavky na chrániče nôh
EN 381-7
EN 381-7
Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 7: Požiadavky na ochranné rukavice
EN 381-9
EN 381-9
Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 9: Požiadavky na ochranné gamaše
EN 388
EN 388
Ochranné rukavice proti mechanickým rizikám
EN 397
 
Ochranné prilby používané v priemysle
EN 405
 
Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Ventilové filtračné polmasky na ochranu proti plynom alebo proti plynom a časticiam
EN 407
EN 407
Ochranné rukavice proti tepelným rizikám (teplu a/alebo ohňu)
EN 420
 
Ochranné rukavice. Všeobecné požiadavky a skúšobné metódy
EN 421
EN 421
Ochranné rukavice proti ionizujúcemu žiareniu a rádioaktívnemu zamoreniu
EN 458
 
Chrániče sluchu. Odporúčania na výber, použitie, starostlivosť a údržbu. Dokument s poučeniami
EN 471
EN 471
Výstražné odevy s vysokou viditeľnosťou na profesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky
EN 50321
EN 50321
Elektroizolačná obuv na prácu v inštaláciách nízkeho napätia
EN 50365
EN 50365
Elektroizolačné prilby na používanie pri prácach v inštaláciách nízkeho napätia
EN 511
EN 511
Ochranné rukavice proti chladu
EN 531
EN 531
Ochranné odevy pre pracovníkov vystavených teplu
EN 533
EN 533
Ochranné odevy. Ochrana proti teplu a plameňu. Ohraničené šírenia plameňa materiálmi a materiálovými kombináciami
EN 60903
EN 60903
Práce pod napätím. Rukavice z izolačného materiálu
EN 61482-1-2(4kA)
 
 
EN 659
EN 659
Ochranné rukavice pre hasičov
EN 702
EN 702
Ochranné odevy. Ochrana proti teplu a plameňu. Skúšobná metóda: Stanovenie prestupu kontaktného tepla cez ochranný odev alebo jeho materiály
EN 795
 
Ochrana proti pádu z výšky. Kotviace zariadenia. Požiadavky a skúšanie
EN 812
 
Protinárazové čiapky používané v priemysle
EN 813
 
Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Sedacie výstroje
EN 943-1
EN 943-1
Ochranné odevy proti kvapalným a plynným chemikáliám vrátane aerosólov a pevných častíc. Časť 1
EN 943-2
EN 943-2
Ochranné odevy proti kvapalným a plynným chemikáliám vrátane aerosólov a pevných častíc. Časť 2
EN ISO 10819
 
Mechanické kmitanie a otrasy. Kmitanie pôsobiace na ruky. Metóda meraniaa hodnotenie prenosu kmitania rukavicami na dlaň ruky (ISO 10819: 1996)
EN ISO 11611
EN ISO 11611
Ochranné odevy na používanie pri zváraní a podobných procesoch
EN ISO 11612
EN ISO 11612
Ochranné odevy. Odevy na ochranu proti teplu a ohňu
EN ISO 13287
 
Osobné ochranné prostriedky. Obuv. Skúšobná metóda na stanovenie odolnosti proti šmyku
EN ISO 13982-1
EN ISO 13982-1
Ochranné odevy na použitie proti tuhým časticiam. Časť 1: Funkčné požiadavky na protichemické ochranné odevy
EN ISO 13982-2
EN ISO 13982-2
Ochranné odevy na použitie proti tuhým časticiam. Časť 2:Skúšobná metódana stanovenie prieniku jemných častíc aerosólu do vnútra odevu
EN ISO 13998
EN ISO 13998
Ochranné odevy. Zástery, nohavice a vesty chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi
EN ISO 14116
 
Cisterny na prepravu nebezpečných tovarov. Digitálne rozhranie pre zariadenie na rozpoznávanie výrobkov
EN ISO 17249
EN ISO 17249
Bezpečnostná obuv s odolnosťou proti prerezaniu reťazovou pílou
EN ISO 20345
 
Osobné ochranné prostriedky. Bezpečnostná obuv
EN ISO 20346
 
Osobné ochranné prostriedky. Ochranná obuv
EN ISO 20347
 
Osobné ochranné prostriedky. Pracovná obuv
EN ISO 20349
EN ISO 20349
Osobné ochranné prostriedky.Obuv chrániaca proti tepelnému riziku a rozstreknutiu roztaveného kovu v zlievarniach a pri zváraní
EN ISO 6529
 
Ochranné odevy. Ochrana proti chemikáliám. Zisťovanie odolnosti materiálov ochranných odevov proti permeácii kvapalín a plynov (ISO 6529: 2001)
EN ISO 6530
 
Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Skúšobná metóda na odolnosť materiálov proti prieniku kvapalín (ISO 6530: 2005)
EVA
 
Etylenvinylacetát – (skratka EVA). Ľahký penový materiál, podľa obsahu vinylacetátu sa mení jeho charakter a vlastnosti. Výrobky z EVA sú pevné, odolné proti nárazom a mechanickému opotrebovaniu, majú chemickú stálosť a veľkú tepelnú odolnosť od - 40 °C do + 160°C.
Filtračná respirátor
 
zariadenie, ktoré sa používa na filtráciu vdychovaného vzduchu, ktorý na základe použitých filtrov zbavuje určených látok.
Filtračné prístroje
 
typy prístrojov na ochranu dýchacích orgánov, ktoré sa používajú buď pozitívnym tlakom (riadenou ventiláciou) alebo negatívnym tlakom (spontánnou ventiláciou)
Flanel
 
– ľahká česaná tkanina. Je jemná mäkká na dotyk. Originálne sa vyrába z vlny. Používa sa aj na výrobu pracovného oblečenia.
Fleece-Flis
 
ľahký priedušný syntetický materiál vyrábaný zo 100% polyestéru spracovaného do krúteného vlákna. Povrch je upravené kefou do vlasu. Tento materiál neobsorbuje vlhkosť a má dobré termoizolačné vlastnosti za sucha aj mokra. Pridaním ďalších materiálov získava fleece nové vlastnosti ako pružnosť alebo odolnosť proti vetru a vode. Používa sa aj na výrobu pracovného oblečenia.
HARDCAP
 
osobný ochranný pracovný prostriedok na ochranu hlavy. Je často používaný v priemysle, najmä pri prácach vo vnútorných priestoroch. Slúži na ochranu hlavy pred úderom pevných predmetov, ktoré môžu spôsobiť povrchové zranenie. Nie je možné ju použiť ako náhradu za ochrannú prilbu.
Hlavné popruhy
 
súčasť ochranného postroja proti pádu. Musia byť navrhnuté tak, aby udržali telo ako pri páde, tak po páde. Ostatné popruhy použité v postroji sa nazývajú sekundárne.
Hydrofóbna koža
 
Úprava kože pomocou minerálnych, syntetických olejov alebo fluórových živíc. Ich zmyslom je zabezpečiť vodeodolnosť kože. Tato úprava kože zvýši jej celkovú odolnosť proti oderu a zvýši komfort rukavíc. (mäkkosť), z toho má potom lepšiu údržbu a dlhšiu životnosť.
Hydrofóbne
 
Hydrofóbnu látku tvoria materiály neschopné absorbovať vodu (napr.: polyamid, akrylát, polyester...)
Hygienické rúško
 
najjednoduchší model respirátora. Chráni napr. pred nákazou prenášanou kvapôčkovou infekciu. Požíva sa často pri práci v zdravotníctve.
jar/jeseň
 
produkt prioritne určený hlavne na prechodné ročné obdobie.
Jednorazové ochranné prostriedky
 
prostriedky osobnej pracovnej ochrany používané pri práci len jedenkrát. Najčastejšie sa používajú v zdravotníctve a potravinárstve. Slúžia zároveň na ochranu zamestnanca aj ochranu pacienta, či potravín. Sú to najmä rukavice, odevy, kombinézy a prikrývky hlavy. Zabezpečujú vysokú ochranu proti jemným časticiam a chemickým produktom. Sú nepriepustné pre vzduch a vodné pary, zároveň ľahké a veľmi odolné.
Keprový (typ väzby)
 
látka s „keprovou“ väzbou sa vyznačuje rebrami (efekt uhlopriečnych útvarov) na vrchnej strane látky, rub býva odlišný. Väzba keprového typu je odolná proti opotrebovaniu v ťahu. Využíva sa pri výrobe ochranných pracovných odevov.
Kevlar®
 
Syntetická para-aramidové ľahké a pevné vlákno, radené medzi plasty vytvrditeľné teplom. Materiály s vláknom Kevlar sú pružné, odolné proti prerezaniu a vysokým teplotám. Kevlar® je päťkrát pevnejší než oceľ pri rovnakej hmotnosti. Je veľmi odolné proti prerezaniu, karbonizuje pri teplote medzi 425°C a 475°C, nerozpustí sa, samozhasiteľné, rozmerovo stabilné, chemicky stabilné, dochádza u neho k zmenám farby pri ÚV žiarení.
Kombinéza
 
Jednodielny pracovný odev na ochranu celého tela.
Kotviace lano
 
Prvok bezpečnostného postroja, po ktorom sa pohybuje zachytávač pádu.
Kotviaci bod
 
bod, ku ktorému možno ukotviť ochranný systém proti pádu z výšky.
Kučuk
 
Syntetický elastomér, ktorý sa vyrába z ropy, je elastický a odolný. Materiál je výhodný pretože zabezpečuje mechanické vlastnosti. Ktoré sa prejavujú ako dobré priľnavosť, dobrá odolnosť proti oderu, kontaktnému teplu, olejom a tukom.
Latex
 
biela tekutina vznikajúca v bunkách niektorých rastlín (napr. strom kaučukovník), ktorá na vzduchu rýchle zasychá, možno ju vyrábať aj synteticky. Latex sa používa ako surovina na výrobu prírodnej gumy, latexová oblečenia ( vrátane pracovných rukavíc), pneumatík, tesnenia, hadíc a pod.
Lemovka (šev)
 
šev, ktorý spočíva v prekrytí iného švu páskou z materiálu, ktorá je zlučiteľný s materiálom daného odevu. Lemovka zabezpečuje lepšie priľnutie odevu k telu.
Lepené švy
 
Upravené švy lepením. Sú predpokladom nepremokavosti. Ide o natavené plastové pásky na švoch z vnútornej strany, kde by šitím narušený materiál premokol.
letná sezóna
 
hlavné obdobie použitia produktu a teda aj skladová dostupnosť sa sústreďuje hlavne na letnú sezónu
Lícová useň
 
externá časť kože bez mechanickej úpravy. Je to najpoddajnejšia a najodolnejšia časť kože.
Máčané rukavice
 
rukavice, pri ktorých sa využíva výrobný postup namáčania. Keramické formy rúk sa namáčajú do kúpeľa obsahujúceho rôzne zložky v závislosti na použitom materiáli. Potom nasleduje tvrdenie v peciach (vulkanizácia).
Manžeta
 
Upravený pruh odevného materiálu, spravidla tkaniny alebo pleteniny, zhotovený prehnutím alebo našitím tak, že obopína určitú časť tela. Najčastejšie sa používa na zakončenie dolného okraja rukávov košieľ, blúzok, búnd alebo nohavíc. Slúži aj na spevnenie odevu, umožňuje zúženie otvoru na odeve, ľahké zapínanie, ale je aj ozdobným prvkom.
MASH (nylon®)
 
materiál nylon s alveolárnou štruktúrou, ktorá umožňuje cirkuláciu vzduchu a odvod potu.
Maximálna úroveň použitia
 
maximálna koncepcia znečisťujúcej látky vo vzduchu , proti ktorej je prostriedkom na ochranu dýchacích orgánov účinný. Toto číslo sa spravidla vyjadruje ako násobok limitu PEL (prístupný expozičný limit).
Medzipodošva (podošva)
 
komfortná vrstva v podošve neprichádza do kontaktu so zemou. Podošva prichádza do styku so zemou. Obe časti tvoria celok podošvy danej obuvi .
Membrána
 
tenká polymerická vrstva (PU alebo PE) nanesená na vnútorný povrch tkaniny, ktorá zvyšuje vodotesnosť a priedušnosť.
Mikrovlákno
 
ľahké, veľmi jemné a mäkké syntetické textilné vlákno tmavoružovej farby, mäkké na dotyk a pri kontakte s pokožkou. Využíva sa tiež pri pracovnom oblečení.
Mušľový chránič
 
Súčasť protihlukovej prilby (spolu s oblúkom a penou), ktorá tlmí hluk.
Náprsenka
 
– časť odevu alebo odevný doplnok, slúžiaci na zakrytie predného dielu odevu. Je súčasťou pracovných nohavíc, zástery alebo niektorých druhov košieľ.
nastaviteľná dĺžka straníc
 
ochrana zraku musí spĺňať požiadavky príslušnej EN normy. Okrem toho je aj v prevedení ktoré zvyšuje komfort nosenia užívateľa, alebo sa viac prispôsobuje jeho pracovným požiadavkom. Nastaviteľná dĺžka straníc je dôležitá pri rôznych veľkostiach tvárovej časti užívateľov. Zabezpečuje zvýšený komfort pri nosení a eliminuje možný tlak v oblastí uší z dôvodu nesprávnej dĺžky stranice používanej ochrany zraku.
nastaviteľný uhol straníc
 
V tomto prípade pri nastaviteľných stráničkách Vám pracovné bezpečnostné okuliare poskytujú aj dodatočný stupeň komfortu pri používaní a zlepšujú účinnosť práce v špecifických nárokoch na pracovné požiadavky. Nastaviteľný uhol stráničiek na okuliaroch sa využíva hlavne pri prácach náročných na ochranu očí proti letiacim predmetom z určitého nie štandardného priameho uhla voči užívateľovi. Napríklad sa vie stránička nakloniť tak aby zorník pracovných okuliarov bol bližšie k lícnym kostiam užívateľa. A to na zvýšenú ochranu proti letiacim časticiam zo spodu. Alebo je možné stráničky a teda zorník naklopiť bližšie k čelovej kosti užívateľa aby sa zminimalizovala vzdialenosť medzi čelom užívateľa a zorníkom.
Nehorľavá úprava
 
úprava textilných materiálov pomocou nehorľavých látok. Ich zmyslom je znížiť nebezpečenstvo ohňa a spomaliť šírenie plameňa.
nekovová bezpečnostná špica
 
Bezpečnostná špica musí spĺňať legislatívne požiadavky EU normy EN20345. To znamená zabezpečiť ochranu užívateľa pred pádom telesa o hmotnosti 20kg z výšky 1metra na oblasť prstov na nohe užívateľa. Bezpečnostná špica môže byť vyrobená z kovových, alebo nekovových materiálov. A to pre dôvod splnenia individuálnych požiadaviek zákazníka. Nekovová bezpečnostná špica sa používa v prostredí kde je zakázané použitie akýchkoľvek kovových komponentov. Hlavne v ľahkom priemysle.
nekovová stielka proti prepichnutiu
 
Stielka proti prepichnutiu podrážky, alebo podošvy sa vkladá do podošvy či podrážky, alebo medzi podrážku a zvršok na zamedzenie jej prepichnutiu rôznymi ostrými predmetmi nachádzajúcimi sa na podlahe pracovného prostredia. Napríklad rôzne špony či klince. Pevnosť a odolnosť tejto stielky je definované normu EN 20345. Obyčajne sa daná stielka vyrába s ocele, čiže je kovového charakteru. Ak však neštandardné požiadavky pracovného prostredia požadujú absenciu kovových predmetov je možné na výrobu stielky odolnej voči prepichnutiu obuvi zo spodnej nášľapovej časti použiť a iné materiály. A to napríklad Kevlar. V tomto prípade hovoríme o nekovovej stielke odolnej voči prepichnutiu
Neoprén
 
Plastická látka získavaná polymerizáciou chloroprénu, podobná kaučuku ( syntetický latex). Používa sa na výrobu ochranných oblekov, napr. pre potápačov. Neoprén má rovnaké výhody, ako latex, napr. nepriepustnosť, elasticitu a odolnosť proti alkoholom a detergentom. Má tiež výbornú odolnosť proti chemickému riziku, tukom, uhľovodíkom a proti žiare z ohňa.
Nepremokavá Látka
 
úprava látky umožňujúca vyrábať konfekčné odevy, ktoré sú dokonale odolné proti vzduchu a vode. Odevy z materiálov s vrstvou polyuretánu alebo PVC sú dokonale odolné proti vetru a dažďu. Impregnácia sa najčastejšie vykonáva procesom vrstvenej úpravy.
Nepremokavosť
 
Schopnosť materiálu odolávať prieniku vody zvonku. Udáva sa ako výška vodného stĺpca, pri ktorej tkanina prepustí prvé kvapky vody – čím vyšší vodní stĺpec, tým väčšia nepremokavosť. Predpokladom nepremokavosti sú napr. lepené švy.
Netkaný materiál
 
Materiál vyrábaný z plochej vrstvy vyrobenej z jednosmerne alebo náhodne orientovaných vlákien, spojených trením, kohéziou alebo adhéziou jednotlivých častíc textílie. Používa sa pri výrobe mnohých výrobkov, napr. jednorazových odevov, vnútra prikrývkových diek, spacích vakov, výplne do odevov a pod.
NITRIL
 
syntetický latex. Proces vulkanizácie mu dodáva vlastnosti porovnateľné s prírodným latexom a ďalšie iné kvality (odolnosť proti oderu, výborné vlastnosti v olejnatom a inom mastnom prostredí, dobrú odolnosť proti chemickým prípravkom a iné....).
NOMEX
 
syntetické aramidové vlákno ( AromatickýpolyAMID ) ohňu a žiaruvzdorné vlákno obsahujúce minimálne 5% Kevlaru a patentované antistatické vlákna. Odevy s obsahom tohto vlákna sú navyše odolné proti oderu, priemyslovým olejom, rozpúšťadlám a chemikáliám. Nestrácajú vlastnú vlhkosť ani vo veľmi suchom prostredí.
Oceľová špička obuvi
 
Špička používaná v ochrannej obuvi. Chráni prsty nôh proti riziku pádu ťažkého predmetu. Je súčasťou topánky, ale existuje aj variant samostatne pripevňovanej špičky na pracovnú obuv.
Ochranná manžeta
 
Manžeta na zváračských rukaviciach. Jej šírka je cca 15cm.
Ochranný odev
 
odev prekrývajúci alebo nahradzujúci osobný odev, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval ochranu proti jednému alebo viacerým nebezpečenstvám v práci.
Optická trieda 1
 
vyjadruje optickú akosť okuliarov. Existujú tri triedy optickej akosti. Trieda 1 zodpovedá najvyššej kvalite. Odporúča sa na permanentné nosenie okuliarov, triedy 2 sa používajú pre občasné nosenie okuliarov a trieda 3 sa používa pre veľmi krátkodobé nosenie okuliarov.
Penetrácia
 
Prestup chemikálie alebo mikroorganizmu priepustnými materiálmi, švami, malými otvormi alebo inými kazmi v materiáli ochranného prostriedku na nemolekulárnej úrovni. Aj napriek tomu, že napr. rukavica nevykazuje žiadne známky pórovitosti alebo poškodenia, chemická látka ju môže postupne prepúšťať a dostať sa tak do kontaktu s kožou.
PODOŠVA
 
spodná časť obuvi (topánky), ku ktorej je z vonkajšej strany pripevnení podrážka. Môže sa skladať z niekoľkých vrstiev, je vyrobená zo syntetických materiálov a u niektorých typov ochrannej pracovnej obuvi môže byť vstrekovaná.
podošva PU/PU
 
Podošva, alebo podrážka je spodná časť obuvi ktorá je pripevnená k zvršku, čiže vrchnej časti obuvi. Prostredníctvom podošvy užívateľ našľapuje po povrchu po ktorom sa pohybuje. Ak má podošva označenie PU/PU, tak je vyrobená z kombinácie materiálu Polyuretán a polyuretán. V takomto prípade sa obe vrstvy vyrábajú pri pôsobení rozličného tlaku a teda obe vrstvy sú rozdielne tvrdé.
podošva PU/TPU
 
Podošva je spodná časť obuvi ktorá je pripevnená k zvršku, čiže vrchnej časti obuvi. Prostredníctvom podošvy užívateľ našľapuje po povrchu po ktorom kráča. Ak má podošva označenie PU/TPU, tak je vyrobená z kombinácie materiálov Polyuretán a Termoplastický polyuretán.
PODRÁŽKA
 
Podrážka je plát pripevnených na podošvu, ktorý je v priamom kontakte so zemou. Vyrába sa z rôznych materiálov ( polyuretán, guma alebo koža )
podrážka odolná olejom
 
Podrážka je spodná časť obuvi ktorou užívateľ našľapuje na povrch po ktorom kráča. Je pripevnená k zvrškovej časti obuvi rôznymi technologickými spôsobmi. Môže byť priamym nástrekom, lepením, šitím, nitovaním, ... atď. V prípade ak je podrážka odolná voči olejom, tak musí byť vyrobená z materiálu ktorý prirodzene odoláva olejom a ropným látkam a teda nedochádza k jeho narušovaniu pôsobením daných látok.
podrážka odolná teplu
 
Podrážka, alebo podošva je spodná časť pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi prostredníctvom ktorej užívateľ našľapuje po povrchu po ktorom sa pohybuje. Ak je podrážka, alebo podošva odolná voči teplu tak je vyrobená z materiálu /najčastejšie guma/ ktorý má prirodzenú odolnosť voči teplu. Pri pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi je táto odolnosť definovaná európskou normou EN20345, alebo EN20347. V tomto prípade norma vraví o odolnosti až do 250°C.
PODŠÍVKA
 
časť obuvi, ktorá je v kontakte s chodidlom. Je najčastejšie kožená alebo textilná. Pomáha zlepšovať tvar topánky. Čo sa týka komfortu nosenia funguje ako druhá koža.
Polokošeľa
 
tričko s krátkym rukávom a golierom. Pôvodne sa využíva pri športe. Dnes má uplatnenie aj pri výrobe ochranných odevov. Vyrába sa najmä zo žerzeja.
POLYAMID (PA)
 
Materiál používaný pri koncepcii niektorých zvrškov obuvi. Vyrába sa z ropy. Polyamidy majú nesporne mechanické kvality a sú porovnateľné s kožou. Má vysokú mechanickú pevnosť, húževnatosť je temperovaný a oteruvzdorný. Má dobré klzné a tlmiace vlastnosti a je dobre opracovateľný. Vyznačuje sa dobrou chemickou a tepelnou odolnosťou ( od -40°C do + 100°C ). Polyamid je univerzálny s dobrou odolnosťou proti opotrebeniu.
POLYESTER (PES)
 
polymérové syntetické vlákno odolné poveternostným vplyvom a mikroorganizmom, rýchle schne a vyrába sa z ropy. Existuje niekoľko typov polyesterových vlákien, ktoré sa líšia použitou technológiou pri výrobe a zároveň aj vlastnosťami. Odevy z polyestéru sú ľahké, menej krčivé, pevné a trvanlivé.
POLYKARBONÁT
 
polymér (plast), ktorý má vynikajúce mechanické vlastnosti a odolnosť voči teplu, vďaka tomu ho možno používať až do 120°C. optimálna je aj jeho odolnosť voči nárazom, čo ho predurčuje na použitie v najrôznejších odvetviach. Prepúšťa 99,9% ÚV žiarenia, od 0 do 380nm, úprava ÚV 400 predlžuje túto ochranu až do 400nm a absorbuje časť modrého svetla svetelného spektra. Jeho citlivosť na ultrafialové a chemické prípravky obmedzuje jeho použitie.
POLYMÉR
 
názov pre reťazec molekúl, ktoré sa dostanú do výroby syntetických vlákien ešte pred svojim roztavením a transformáciu do priadze. Proces polymerizácie je výrobný postu polyméru, založený na prepojení mladých molekúl (monomérov) do jediného molekulárneho reťazca s viacpočetnou molekulárnou váhou (hmotnosťou).
POLYPROPILÉN
 
látka patriaca medzi polyolefínové vlákna : skupina polymérov, ku ktorých patria aj polyetylény (pozri netkané materiály). Výhody: výborná odolnosť voči trenie (oderu) a v ťahu. Nevýhody : veľmi zlá odolnosť voči teplu.
POLYURETÁN ( PU alebo PUR )
 
Polymér, ktorý sa mení na živice alebo syntetické peny používané pri vrstvených úpravách, do niektorých membrán a pri výrobe elastanových vlákien (Lycra®). Polyuretán sa často používa pri vrstvenej úprave, pri ktorej dochádza k nepremokavej úprave látky. Konfekčné odevy s takouto úpravou sú najčastejšie priedušné a predstavujú veľmi dobré alternatívne riešenie namiesto omnoho drahších výrobkov na báze nepremokavých a priedušných membrán. Má veľmi dobrú mechanickú odolnosť, materiály z neho sú ľahké, pevné a pružné.
Postroj
 
súčasť ochrany pred pádom. Môže byť z textilného materiálu či polyetylénu. Zabezpečuje zmiernenie nárazu vyvolaného pádom predmetu z výšky. Skladá sa z dvoch častí: pásiku a vystielky.
Potná páska k prilbe
 
špeciálna páska k pásiku pod prilbou. Slúži na zachytávanie potu a je protišmiková. Zároveň je vymeniteľná.
Potný pásik
 
súčasť postroja prilby, ktorá prichádza do kontaktu s čelom. Pásky môžu byť z nylonu alebo v prevedení nomaz.
použitie s dioptr. okuliarmi
 
ochrana zraku, ktorá pri jej použití umožňuje užívateľovi súčasné použitie aj dioptrických okuliarov. Užívateľ má zabezpečenú ochranu zraku voči rizikám pri práci a zároveň aj správne videnie vďaka korekčným okuliarom
Pracovná obuv na profesionálne použitie
 
Obuv s ochrannými prvkami, ktorá chráni užívateľa pred poraneniami, ktoré môžu nastať pri nehodách v tých pracovných oblastiach, pre ktoré je obuv určené.
Priedušnosť
 
schopnosť materiálu prepúšťať vodné pary produkované ľudským telom von. Udáva sa väčšinou v gramoch pary, ktoré sa môžu odpariť cez 1m² látky počas 24 hodín. Priedušnosť výrazne napomáha odvetrávaniu napr. vetracími otvormi v podpazuší alebo na chrbte. Priepustnosť vodných pár membrány je stanovená podľa metódy, pri ktorej sú simulované reálne poveternostné podmienky ( teplota vody 30°C, teplota vzduchu 21°C, relatívna vlhkosť 60%, rýchlosť vetru 2m/s ). Prešívanie – Izolačná podšívka prevedená z vrstvených materiálov spojených navzájom dekoratívnym stehovaním ( vlna + podšívka ).
priedušný zvršok
 
produkt / pracovná, bezpečnostná, alebo treková či voľnočasová obuv má zvršok = vrchnú časť vyhotovenú z materiálu ktorý zabezpečuje do určitej miery prostredníctvom pórovitosti jeho štruktúry prechod vzduchu. A teda okrem ochranných vlastností umožňuje chodidlám užívateľa "dýchať" a tým pádom zvyšovať komfort nosenia daného produktu.
Prírodný latex
 
prírodný polyizoprén ochranného postroja ( spolu so škrupinou a penou ), ktorá zabezpečuje tesné priľnutie ochrannej pomôcky na uši.
PROBAN®
 
chemická úprava, ktorá sa nanáša na bavlnenú látku namáčaním, čo jej zabezpečuje ohňovzdorné vlastnosti. Látky majú záruku ešte aj po viac než 50 praniach. Hneď ako látka dosiahne svoj bod vzplanutia, intenzívne teplo aktivuje chemickú látku, ktorá vylúči plyn na zhasnutie plameňa.
protišmyková podošva
 
vlastnosť zabezpečuje v súlade s platnou EU legislatívou zvýšenú priľnavosť a protišmykovosť danej pracovnej / bezpečnostnej obuvi na podlahe
PVC
 
polymér, všeobecné známy pod skratkou PVC. PVC chráni pred rozpúšťadlami, kyselinami a chemikáliami. Odevy z PVC sú však nepriedušné. Doba, po ktorej sa takýto odev nosí na sebe, preto musí byť obmedzená v závislosti od teploty.
Reflexná vesta
 
Vesta, ktorej povrch je potiahnutý reflexnými prúžkami. Slúži na zvýšenie viditeľnosti osoby, ktorá ju má oblečenú najmä v cestnej premávke alebo pri práci. Reflexné vesty sú vyrábané zväčša z polyesteru spracovaného na vysokoreflexný materiál, potiahnutého reflexnými prúžkami. Reflexné vesty majú zväčša oranžovú, žltú alebo žlto – zelenú farbu. Reflexné pásky sú strieborného sfarbenia. Veľkou výhodou reflexnej vesty je, že je badateľná aj za zníženej viditeľnosti alebo v tme už zo vzdialenosti 200m.
reflexné doplnky
 
na produkte /pracovnom, vychádzkovom odeve/ sú látkové doplnky ktoré majú vysokú viditeľnosť pri zhoršených svetelných a poveternostných podmienkach, alebo v tme. Môžu to byť: lemy, výpustky, pásky, ...
Reflexné doplnky a odevy
 
Odevy alebo ich komponenty (pásky, pásiky), ktoré sú dobré viditeľné aj pri zníženej viditeľnosti. Väčšinou obsahujú mikroskopické sklenené guličky, ktoré odrážajú svetlo. Využívajú sa často aj ako ochranné pracovné odevy doplnky.
Reflexný (pásik, prúžok)
 
Pásik, ktorý sa upevňuje na odev Kvôli lepšej viditeľnosti.
Remienok pod bradou
 
prvok, ktorý zabraňuje spadnutiu bezpečnostnej prilby. Môže byť jednoduchý alebo s podbradnou miskou, s jedným alebo dvoma upevňovacími bodmi. Najčastejšie sa využíva u prilieb pri práci vo výškach.
Respirátor
 
– zariadenie slúžiace na ochranu dýchacích ciest pred vdýchnutím tuhých toxických a netoxických častíc a aerosólov, dymu, hmly a pod. Je dodávaný s ventilčekom alebo bez, prípadne skladací. V závislosti na druhu látok, pred ktorými má respirátor chrániť, rozoznávame viacero druhov a veľkostí respirátorov. Rovnako rozsiahle sú oblasti jeho používania, od bežnej ochrany osôb pri práci, cez medicínske, alebo priemyselné respirátory, až po využitie ako súčasť vojenskej výstroje. Za najjednoduchší model respirátora sa považuje taký, ktorý chráni napríklad pre nákazou prenášanou kvapôčkovou infekciou.
Rúško
 
časť z PVC, ktorá prekrýva filtračnú tvárovú masku. Maska je tak odolnejšia voči znečisteniu.
Silikóny
 
polyméry odvodené z piesku. Sú viac či menej prítomné všade v podobe tmelov, lepidiel, spojov, prísad proti penivosti v pracích práškoch, kozmetike, lekárskych zariadeniach a pod. využívajú sa aj pri výrobe ochranných rukavíc.
Škrupina
 
súčasť priemyslových ochranných prilieb. Ich úlohou je zabrániť zraneniu spôsobenému kontaktným nárazom (rozdrvenie a prienik predmetu). Vyrába sa z dvoch materiálov, z HDPE (polyetylén s vysokou hustotou), odolného materiálu, najúspornejšieho a najviac používaného a ABS (akrylonitril-butadién-styrén), pevnejšieho materiálu, metódou vstrekovania.
Softshell
 
špeciálny priedušný rýchloschnúci a vetru, dažďu a snehu odolný materiál poskytujúci tepelnú izoláciu. Je to hybridný materiál s mäkkým povrchom, ktorý má niekoľko výhod: udržuje telo v teple, likviduje vlhkosť a funguje ako prekážka proti vonkajším agresívnym vplyvom, t. j. hlavne proti vetru a miernemu dažďu. Možno ho obohatiť o lamináciu, tým sa zvýšia jeho úžitkové vlastnosti (priedušnosť, odolnosť voči vode).
Spandex ®
 
syntetické polymerické vlákno, známe aj ako Elastan alebo Lycra. Používa sa pri výrobe odevov ako náhrada za ťažšiu gumu. Vždy sa mieša s prírodnými materiálmi (bavlna, vlna alebo hodváb), má vynikajúcu elasticitu. Odevy s týmto vláknom sú pevné, pohodlné, odolné oderu a nekrušia sa.
Špička (ochranná)
 
oceľový, hliníkový alebo kombinovaný prvok, ktorý chráni nohu pred nárazom, a tým aj prsty pred poškodením. Jej vlastnosti sa testujú na 100 alebo 200 joulov. Ide o dva hlavné testy. Je odolná proti korózii (kovová špička), proti teplotám, uhľovodíkom a u kombinovanej špičky aj proti chladu.
Stielka (prvá vrstva)
 
podošva, ktorá sa nachádza vo vnútri topánky a prichádza do kontaktu s chodidlom.
Termo prádlo
 
Bielizeň, ktorá využíva tzv. knôtový efekt. Vlákno, z ktorého je vyrobená, prakticky vôbec alebo len minimálne nasiakne vlhkosť a po špeciálne upravenom povrchu a za využitia rôznych tvarov vlákna transportuje vlhkosť od pokožky mimo bielizne (do priestoru) alebo do ďalšej vrstvy. Čím je telesná aktivita vyššia, tým rýchlejší je transport vlhkosti. Tým sa dosahuje väčšieho tepelného komfortu a zabraňuje prechladnutiu. Využíva sa aj pri výrobe OOPP.
Thinsulate™
 
je to materiál tepelnej izolácie. Do zloženia materiálu prichádza najčastejšie polyester a často býva spojený s polyolefínmi (polymérna skupina zahŕňajúca polyetylény a polypropylény). Ide o izolačný syntetický a netkaný materiál so štruktúrou prachového peria, ktorý je účinnejší v dôsledku zvýšenej hustoty vlákien so zníženou veľkosťou vlákien v porovnaní s tradičným izolačným materiálom. Thinsulate™ kombinuje teplo, komfort a hebkosť. Je hydrofóbny a izoluje teplo aj vo vlhkom prostredí, zachytáva vzduch a odráža telesné teplo.
Tkaný
 
akákoľvek látka získaná krížením vlákien osnovy a útku, ktorá sa vyrába na stave alebo na tkacom stroji.
Tlmič pádu s automatickou poistkou
 
ochranný prostriedok proti pádu s automatickou blokáciou a automatickým systémom napínania popruhu.
Tužinka
 
bezpečnostná výstuha špičky topánky vyrobená z kovu alebo plastu (kompozitného).
Uhlíkové vlákno
 
názov pre vlákno obsahujúce uhlík v rôznych modifikáciách. Ide o dlhý, tenký prameň materiálu s priemerom 5-8 µm zloženého prevažne z atómu uhlíku. Atómy uhlíka sú spojené dohromady do mikroskopických kryštálov, ktoré sú viac-menej orientované paralelne k dlhej osi vlákna. Kryštálové usporiadanie spôsobuje, že vlákno je na svoju hrúbku veľmi pevné. Uhlíkové vlákno sa používa v materiáloch pre jeho antistatické vlastnosti.
Úpletová manžeta
 
– pruh z úpletu, ktorý zakončuje rukavicu. Umožňuje lepšie držanie rukavice na zápästí a zabraňuje akémukoľvek preniknutiu prachu a nečistôt do vnútra rukavice.
úprava proti poškriabaniu
 
Úprava proti poškriabaniu sa aplikuje na pracovné bezpečnostné okuliare. Hlavne na otvorené, ale aj na uzavreté.Táto úprava vzniká nanesením dodatočnej jemnej vrstvy / filmu na základný materiál zorníka. A to tak, aby sa dosiahol efekt zvýšenej odolnosti okuliarov /hlavne samotného zorníka/ voči poškriabaniu nečistotami, resp. predmetmi ktoré sa nachádzajú okolo nás ale hlavne v pracovnom prostredí. Táto úprava zvyšuje odolnosť zorníka.
useň
 
Useň je spracovaná koža zvieraťa pripravená na použitie vo výrobnom procese ako hotová surovina na výrobu napríklad rukavíc, obuvi, či odevov, alebo doplnkov k odevom ako sú opasky. Príklady sú uvedené zo sektoru ochranných pracovných prostriedkov.
Ventilácia (vetranie prilby)
 
dierky vytvorené v hornej časti prilby tak, aby umožnili lepší odvod tepla a potu. Na vetraných prilbách sa nevykonáva elektrický test (440 V, nepovinný test pri 1000 V), s výnimkou vetrania v dolnej časti prilby, pretože test sa vykonáva polovičným ponorom prilby (tento systém vetrania je však menej účinný).
Vesta
 
krátky odev bez rukávov, ktorý možno nosiť nad alebo pod ďalším oblečením. Využíva sa najmä v stavebníctve a doprave.
Vinyl .
 
syntetický termoplastický polymér.
Vložka (odev)
 
– samostatne strihaná alebo zhotovená časť odevu. Je umiestnená medzi vrchným a spodným materiálom, aby v určitom mieste získal pružnosť, výplnkovú modelovanosť alebo väčšiu hrejivosť.
Vodný stĺpec
 
údaj v mm, ktorým sa vyjadruje schopnosť materiálu odolávať tlaku vody bez toho aby premokol. Čím je udaná hodnota vyššia, tým je materiál odolnejší voči premoknutiu. Stupeň odolnosti proti tlaku vody sa meria tak, že sa na materiál priloží sklenený valec s priemerom 10 cm naplnený vodou. Voda vo valci pôsobí na materiál a prienik prvých troch kvapiek určí hodnotu, ktorá je uvedená na výrobkoch.
Vodotesné (švy
 
švy, na ktoré je nanesená vodotesná plastová vrstva zabraňujúca prenikaniu kapilárnej vody (prechod vody vplyvom nasiakavosti tkaniny / alebo otvormi po zošívaní) do štruktúry tkaniny. Kompletovaný šev s vrstvou vytvorenou teplotnou fúziou pásového materiálu porovnateľného s materiálom, z ktorého je vyrobený príslušný odev, ktorý bráni prieniku vody do odevu.
Výpary
 
látky v plynnom stave, ktoré nie sú pri izbovej teplote ani kvapalné, ani tuhé. Vznikajú odparením látok kvapalných alebo tuhých. Príkladom kvapaliny, ktorá sa rýchle odparuje je benzín, z neho vznikajú benzínové výpary. Patria sem aj riedidlá náterových hmôt a odmasťovacie rozpúšťadlá.
Výstielka (prilba)
 
– súčasť ochranného postroja prilby. Existujú výstelky s štvorbodovým uchytením a výstielky so šesťbodovým uchytením. Výstielky so 6-bodovým uchytením zabezpečujú lepšie rozloženie sily vyvíjanej na prilbu. Môžu byť z polyetylénu alebo z textílie pre lepší odvodu potu.
Zachytávací (systém)
 
– systém slúžiaci na istenie osoby ku kotviacemu bodu tak, aby došlo k zabráneniu pádu z výšky.
Zátky (ušné)
 
protihlukové zátky na jedno použitie. Zavádzajú sa do zvukovodu a zabraňujú prieniku hluku. Najčastejšie sú z polyuretánu alebo PVC. Môžu byť spojené aj s vláknom, oblúkom alebo kovovou vsuvkou (použitie napr. v pôdohospodárstve a potravinárstve).
zimná sezóna
 
použitie produktu je odporúčané hlavne v zimnom období. Skladová dostupnosť sa zameriava hlavne na zimnú sezónu.
Zvršok (obuv)
 
predná časť obuvi, ktorá sa nachádza na úrovni priehlavku a po stranách. Skladá sa z jazyka, krčku a straníc.
zvršok odolný voči vode
 
Ak je zvršok obuvi odolný voči vode, tak má useň, alebo iný materiál použitý na výrobu zvrškovej časti zvýšenú odolnosť voči vlhkosti alebo vode. Takáto obuv sa používa hlavne do externého pracovného prostredia aby zabezpečila pohodlie a komfort užívateľa a obmedzila prestup vlhkosti cez materiál k nohe užívateľa.